Grønalger i gelé

Mange alger danner gelé til beskyttelse omkring sig, og ofte betyder det at døtrecellerne hænger sammen i geléen efter deling. Så dannes der kolonier af alger.
Volvox
 
 
Volvox er kugleformede algekolonier, der danner døtrekolonier på overfladen.
De enkelte celler i en Volvox-koloni er forsynet med øjeplet og svingtråde, så kolonien ruller og søger mod lyset. Kolonien har en forende og en bagende, og der er en vis kommunikation mellem cellerne, så kolonien nærmer sig et flercellet væsen.
Dette er overfladen af en volvox, så man kan se de enkelte celler. Flagellerne har lang vej ud gennem slimen. Det er rasende svært at få et billede, hvor man kan se de tynde flageller.
Eudorina danner også kugler, og da cellerne har flageller, der stikker ud af geléen, ligger kuglerne og triller rundt.
 
Når cellerne deler sig dannes døtrekolonier, som efterhånden frigøres fra geléen.
   
Pandorina er også en cellekugle i gelé, men herligger cellerne tæt sammen.
 
Tetraspora danner større ballonagtige kolonier, ofte fastsiddende på planter i vandet.  
Når man ser disse alger i forstørrelse, forstår man let navnet. Cellerne deler sig i 4 celler, og døtrecellerne ligger sammen for en tid. Tetra betyder fire.
 
 
Her er det enkeltceller tæt på, så man kan se kloroplasten.
Chlorococcum
Chlorococcum er også små runde grønalger i gelé, men geléen er meget blød og løs. Sådan én gelé indbyder til at andre alger og cyanobakterier flytter ind, så der er masser af liv i geléen, men det er altså grønalgen,der danner den.
   
  Denne alge er meget karakteristisk med den lyse plet i hver celle. Det er et pyrenoid - et organel, der liggeri forbindelse med chloroplasten og som indeholder enzymer, som danner stivelse ud fra det sukker, som opbygges i kloroplasten. Stivelsen er algens oplagsnæring.  
     
Dictyosphaerium er også en grønalge i gelé, som kan kendes på at cellerne er forbundet af slimstrenge. Den bevæger sig ikke. Sphaerocystis
ikonhug.jpg (1171 bytes) Tilbage til hovedsiden iPind.jpg (1062 bytes) Tilbage til dyrelivet Tilbage til alger